Sepetiniz

TÜLAY DEMİR OKTAY

Yetenek Uzmanı - Eğitimci & Yazar

Hollanda doğumlu olan Tülay Demir Oktay,  eğitimini ‘Hollanda Marnix Akademi BYZT9930sbPedegojik Bilimler’ bölümünde tamamladıktan sonra, burada öz yetenekler ve eğitim uzmanı olarak görev yapmaya başladı. 

Çoklu yetenekler ve öz yetenekler alanları üzerinde uzun yıllar çalışmalar yapan Tülay Demir Oktay, çeşitli ülkelerin eğitim sistemleri üzerinde araştırmalar gerçekleştirirken, bir süre önce Türkiye’de çok fazla yaygın olmayan ‘Yetenek analizi tekniğini’ uygulamaya başladı. 

Birçok sosyal sorumluluk projesinde görev alan Oktay, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), DBA Hollanda İş Adamları Derneği, UNICEF ve Oranjefonds başta olmak üzere bir çok vakıf ve dernekte aktif olarak görev yapmaktadır. 

2015 yılında Hollanda’da gerçekleştirilen ve  Türk göçünün 50. Yılı onuruna, Türkler ve Hollandalılar arasında bulundukları konum itibariyle köprü görevi gören ve bunu hayata geçiren kişilerin yer aldığı  listede ‘Hollanda’da Yaşayan En Etkin 50 Türk’ arasında gösterildi. 

İngiltere Bradford Üniversitesi , Girit Adası Girit Üniversitesi ve Washington Goergo Toen Üniversitesinde çeşitli projelerde görev aldı.

Avrupe Birliği (AB ) sürecinde Türkiye’yi en iyi şekilde tanımak, temsil etmek,  Türkiye’nin imajını artırmak ve ululararası projelerle birlikte ticarette ve kültürde köprü olmayı ana hedef olarak oluşturmuş sivil toplum kuruluşu  olan Uluslarası Ticaret Yapan İş Kadınları Derneği  (UTİK) yönetim kurulu başkanıdır.  

İstanbul Fatih Belediyesinin kurmuş olduğu Bilgi Evi projesinde yetenek taraması yöntemiyle öğrencilere meslek seçme konusunda  doğru yönlendirme yaparak eğitimler verdi.

Bugüne kadar,  İstanbulda bulunan Hollanda’lı şirketler (Toy Van Ejden Manain Director Royal Hoskoning DHV Turkey ELC Grup), Müstakil Sanayiciler İş Adamları Derneği  (MÜSİAD),  Doğa Koleji,  Okyanus Koleji   başta olmak üzere okullarda , üniversitelerde,  seminer  ve eğitimler  gerçekleştirdi. 

Çocuklara yönelik hazırlanan çizgi filmlere senaryo danışmanlığı da yapan Oktay,  TRT Çocuk kanalında  yayınlanan  “Doru” adlı çizgi film üzerindeki çalışmaları ve  +5 yaş grubuna yönelik  “Yetenek Avcısı Çocuk Yayınları” kitabı  çalışmalarını devam etmektedir. 

“Dün, bugün ve yarın için harekete geçmenizin tam zamanı ve siz kendi fabrika ayarlarınıza göre bunu şimdi yapmalısınız” söylememiyle çalışmalarına devam eden Tülay Demir Oktay,  çocuklara yetenek analizleri yapmaya,  kurumlarda ve okullarda eğitim seminerleri sürdürmektedir. 

IMG_2494
foto