Sepetiniz

Çocukken Ne Olmak İsterdin?

Günümüz dünyasında birçok kişi sevdiği işi yapmıyor, yapamıyor. Bu yüzden de mutsuz ve “zorunlu” yaşamlar sürdürülüyor. Bizler kendi tecrübelerimize dayanarak gayet biliyoruz ki, çocuklarımızın ileride mutlu bireyler olabilmeleri ve pişmanlık yaşamamaları için doğru bir yol izlemeleri, doğru zamanda doğru kararlar alabilmeleri şart.

Bizler de bir zamanlar çocuktuk ve o zamanlar en sık karşılaştığımız sorulardan biri de “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?”du.
– O dönemdeki hayallerimiz nelerdi?
– Gerçekten neler bizi mutlu ediyordu?
– Geleceğe nasıl bakıyorduk?
– Şimdi o hayallerimizin ne kadarını gerçekleştirdik?
– Keşkelerimiz var mı?
– Bugünkü aklımız olsa, o zamanlar nasıl kararlar alırdık?
– Peki isteklerimizi gerçekleştirebilmek için yeterince motive miydik?
Kim bilir…

KENDİLERİNİ KEŞFETMELERİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ

Motivasyon bir toplumun yakıtıdır. Ancak günümüzde çocukların ve gençlerin ilgisini çekmek, motive olmalarını sağlamak hiç kolay değil.
Yine de her şeye rağmen her insan motive edilebilir…
Peki ebeveyn olarak, çocuk ve gençlerin kendilerini keşfedebilmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz?
– Hayal kurmalarına izin verin, hatta bunu destekleyin.
Siz gerçekçi olun ve çok fazla başkalarının “olmaz”larına takılmayın. Önemli olan bir gençteki o heyecanın kaybolmaması, çevrelerinde onun hayallerini dinleyen yetişkinlerin bulunması.
– Çocuğunuz tam motive olduğunda ve bir şeyler başardığında, harcadığı enerji için övgülerde bulunun.
– Beklemediği bir anda onu ödüllendirin ama boş vaatler vermeyin.
– Çocuğunuza umut etmeyi aşılayın. Sözlerinizle ve davranışlarınızla ona güvendiğinizi hissettirin. Sık sık yeteneklerinden ve gelişmelerinden bahsedin, kendigözlemlemelerinizi de çocuğunuzla paylaşın.
– Çocuğunuzun kendi başına plan ve program yapmasına izin verin. Program sizin gözetiminizde olsun ama ona takip edildiği hissini vermeyin.
– Çocuğunuzu kendi haline bırakabilme sanatını öğrenin!
Çocuklar büyürken kendi kararlarını alabilmeleri çok önemlidir. Yani tepeden bakmadan, sadece gözlem halinde kalmalı, ihtiyaç duyduğu zaman onun yanında olmalısınız.

ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ YAZ OKULLARI MOTİVE EDEBİLİR Mİ

Yaz okulları halen birçok ülkede öğrenme sorunları veya lisan farklılığından dolayı ifade problemi yaşayan çocuklar için programlanmıştır.
Yaz döneminde bu çocuklar, daha küçük sınıflarda anlamadıkları konuların tekrarını yaparak yeni döneme hazırlanırlar.
Son zamanlarda ise özellikle Oxford, Cambridge gibi prestijli okullar daha çok dil öğrenmek için yurtdışında yaşayan öğrencilere yönelik “eğitim turizmi” şeklinde hizmet vermektedir.
Okul döneminde her türlü konuyla ilgilenmek zorunda olan çocukların yaz dönemi kamplarının, daha çok yeteneğine ve ilgi alanına göre belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İlgisini çeken aktivite, spor, müzik, ders, hangi dal ise ona yoğunlaşması çocuğu geliştirir ve uzmanlaştırır. Gelişimini gören çocuk mutlu olur, motivasyonu yükselir.
Görüyorum ki artık bizdeki yaz okulları içinde de çeşitlilik artıyor.
Her branşa uzman bir eğitmen liderlik ediyor. Eskiden sadece basketbol, futbol ağırlıklı olan yaz okullarında artık okçuluk, binicilik, buz hokeyi gibi dersler de var.
Eskiden sadece bale yapan kız çocuklarımız artık modern dansı da, bachatayı da deniyor. Seçeneği çok olan çocuklarımızın vizyonu genişliyor, sahip oldukları yeteneği keşfetmeleri kolaylaşıyor.
KAMPLARIN FAYDALARI
◊ Her şeyden önemlisi, çocukların bu dönemde elektronik cihazlardan uzak kalması ve doğa içerisinde vakit geçirmesidir.
◊ Yapılan araştırmalara göre doğa içinde vakit geçirmek, daha iyi arkadaşlıklar ve sağlıklı bağlar kurmayı sağlıyor. Küçüklüğünde kamplara katılan çocukların ileride çok iyi yöneticilik vasfı taşıdıkları saptanmış.
◊ Bu kamplar, pozitif riskleri alabilme cesaretlerini de geliştirir.
◊ Fiziksel motoriği geliştirir, özellikle el-göz koordinasyonu gelişen çocuk, okul döneminde kendisine yatırım yapar.
◊ Çocuklar artık okul telaşından oyun oynamayı unutmuş durumdalar. Oysa şöyle bir gerçek var ki; oyun, çocuklarımızın gerçek hayat öncesi antrenmanlarıdır. Bu açık, kamplarda kapatılır.
◊ Doğada olmak hem kapasitelerini geliştirir hem de streslerini azaltır.